Światowe organizacje apelują o publikację wyroku TK

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

110 organizacji z całego świata podpisało się pod apelem do polskich władz o publikację wyroku TK chroniącego życie niepełnosprawnych. Poszanowanie zasady niedyskryminacji osób niepełnosprawnych jest jednym z podstawowych filarów praw człowieka w postępowym społeczeństwie XXI wieku – napisano w oświadczeniu.

Organizacje powołują się na opinie Komitetu ONZ Praw Osób Niepełnosprawnych (UNIC). Jak przypominają, UNIC w 2017 roku podkreślił, że “przepisy, które jednoznacznie zezwalają na aborcję z powodu niepełnosprawności, naruszają Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych”.

Zobacz także: Kolejna rezolucja przeciwko Polsce. Jutro debata

Zdaniem sygnatariuszy apelu “Polska może stać się wzorem do naśladowania dla krajów z całego świata, gdyż wszystkie są wezwane do przyjęcia przepisów chroniących osoby niepełnosprawne i chore”. – Państwo przeczyłoby samo sobie, gdyby z jednej strony potwierdzało, że osoby niepełnosprawne mają te same prawa, co inni, a z drugiej strony zezwalało na ich eliminację przed urodzeniem z powodu ich choroby czy niepełnosprawności. Oznaczałoby to, że życie osoby chorej czy niepełnosprawnej jest mniej wartościowe niż życie osoby zdrowej – podkreślają organizacje.

Inicjatywę zapoczątkowała hiszpańska Federación Española de Asociaciones Provida. W ciągu kilku dni pod dokumentem podpisała się ponad setka organizacji z całego świata, zrzeszających miliony członków.

Wśród sygnatariuszy apelu do polskich władz o publikację wyroku TK są organizacje m.in. z Holandii, Szwajcarii, USA, Niemiec, Włoch, Chile, Brazylii, Argentyny, Kenii czy Indii.

– Skupmy się na jak najszybszych nowych rozwiązaniach w programie „Za życiem”, które uczynią z Polski lidera i wzór postępowania wobec najsłabszych członków naszego społeczeństwa. Europa i świat na nas patrzą – uważa Jakub Bałtroszewicz, prezes Polskiej Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny.

Dodano w Bez kategorii

Notice: Undefined offset: 0 in /home/mndev/domains/mn-dev.grupa-abs.pl/public_html/wp-content/themes/medianarodowe/single.php on line 90

Notice: Trying to get property 'category_parent' of non-object in /home/mndev/domains/mn-dev.grupa-abs.pl/public_html/wp-content/themes/medianarodowe/single.php on line 90

Notice: Undefined offset: 0 in /home/mndev/domains/mn-dev.grupa-abs.pl/public_html/wp-content/themes/medianarodowe/single.php on line 95

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /home/mndev/domains/mn-dev.grupa-abs.pl/public_html/wp-content/themes/medianarodowe/single.php on line 95

POLECAMY