CNN: Rosja zapowiada ograniczenie aktywności militarnej w Kijowie i Czernichowie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
  • Po spotkaniu w Stambule strona rosyjska zapowiedziała ograniczenie swojej aktywności militarnej w Kijowie i Czernichowie.
  • Strona ukraińska potwierdziła, że kilka jednostek rosyjskich rozpoczęło wycofanie się ze wspomnianych wyżej miast.
  • Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego uważa, że Rosja chce uskutecznić na Ukrainie tzw. Scenariusz Koreański.
  • Zobacz także: Rosjanie blokują statki na Morzu Czarnym. Świat zagrożony brakiem żywności

W ubiegły czwartek odbyło się spotkanie przedstawicieli Rosji i Ukrainy w Stambule. Skutkiem tego spotkania była zapowiedź ze strony Rosji o częściowym wycofaniu z Kijowa i Czernichowa, co w kolejnych dniach potwierdziła strona ukraińska. Pojawiły się jednak ostrzeżenia ze strony Sztabu Generalnego Ukrainy o możliwych atakach na infrastrukturę cywilną i wojskową dokonywanych potencjalnie przez wycofujące się rosyjskie jednostki, które podobno mają jednocześnie mieć problemy ze sformowaniem oddziałów ze względu na odmowy rosyjskich żołnierzy we wzięciu udziału w tzw. specjalnej operacji na Ukrainie.

Scenariusz koreański

Generał Kyrylo Budanov, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego ocenia, że rosyjska ofensywa na Kijów upadła, co znaczy, że Rosja nie jest w stanie przejąć kontroli nad Kijowem i obalić ukraińskiego rządu. Natomiast skupienie wysiłków na wschodniej części Ukrainy, w oczach Budanova wskazuje na próbę realizacji tzw. scenariusza koreańskiego na Ukrainie, czyli podzielenia jej nie część okupowaną i nieokupowaną.

Zmiana strategii

Według amerykańskich urzędników komentujących sytuację na Ukrainie dla CNN, w strategii Rosji można za zauważyć zwrot w kierunku południowym i wschodnim. Oceniają, że nie jest to chwilowe przegrupowanie sił, a trwała zmiana strategii. Jednak same zapowiedzi Rosji dotyczące ograniczenia jej aktywności militarnej spotkały się raczej ze sceptyczną reakcją zachodu. Zarówno przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, jak i Wielkiej Brytanii sugerują, żeby zaczekać na czyny Federacji Rosyjskiej i nie cieszyć się z samych deklaracji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

cnn.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

POLECAMY