Podsumowanie sezonu zimowego. Sukcesy w wyścigach psich zaprzęgów

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!

Polskie sukcesy w wyścigach psich zaprzęgów

Znacznie lepiej w tym sezonie wypadli nasi specjaliści od ścigania się psimi zaprzęgami, w dyscyplinie dość znanej jednak mało nagłaśnianej w naszych głównych mediach. W 2022 roku odbyły się trzy najważniejsze imprezy w psich zaprzęgach, imprezy najwyższej rangi światowej:

 • mistrzostwa świata federacji IFSS w kategorii psów ras mieszanych, najbardziej popularnych w ostatnich latach najszybszych eurodogów i greysterów, czyli mieszanek psów myśliwskich i chartów, rozegrane w Hamar (Norwegia) w dniach 23 do 27 lutego;
 • mistrzostwa świata połączonych federacji IFSS i WSA w kategorii psów ras północnych, jak hasky, malamute, grenlandzkie czy samojedy, rozegrane w Östersund (Szwecja) w dniach 10 do 12 marca;
 • mistrzostwa świata połączonych federacji IFSS i WSA w kategorii psów ras mieszanych i ras północnych na długich dystansach 180 i 300 km, rozegrane w Särna (Szwecja) w dniach 28 lutego do 5 marca.

Agnieszka Jarecka to pierwsza nasza bohaterka tegorocznych zmagań w psich zaprzęgach. Na zawodach w Norwegii została wicemistrzynią świata w biegu na nartach za dwoma psami, czyli w tzw. skijoringu. Na trasie 13,6 km (2 pętle po 6,8 km) zabrakło naszej zawodniczce niecałe 8 sekund do pierwszego miejsca. Niestety na pierwszej pętli, na zakręcie na szybkim zjeździe Jarecka zaliczyła wywrotkę i straciła kilka sekund. To już szósty jej medal mistrzostw świata w karierze. Dotychczas zdobyła złoto i srebro w skijoringu (na nartach) oraz złoto, srebro i brąz w bikejoringu (na rowerze). Bardzo blisko medalu był w Hamar nasz weteran, wielokrotny medalista mistrzostw świata Igor Tracz, który zajął 4 miejsce w biegu masowym w zaprzęgach z 4 psami na 6,5 km, potwierdzając, że ciągle należy do najlepszych maszerów na świecie.

Na mistrzostwa świata federacji WSA, czyli psów ras północnych nasi reprezentanci zdobyli natomiast dwa medale. Złoto w zaprzęgach z sześcioma psami zdobył Mikołaj Włodarczyk, dla którego to już drugi tytuł mistrza świata w karierze (pierwszy wywalczył w 2018 roku). Drugi medal brązowy w zaprzęgach z 8 psami zdobył Michał Markiel, dla którego to największy sukces w karierze. W sumie w zawodach w szwedzkim Östersund wystartowało 4 naszych reprezentantów, niestety Alicja Surówka i nasz wielokrotny mistrz świata Mateusz Surówka musieli się wycofać z mistrzostw z powodu niedyspozycji swoich psów.

Jeszcze jeden medal zdobył na mistrzostwach świata długodystansowych Grzegorz Linda, który zajął 3 miejsce na dystansie 300 km z 8 psami w klasie psów ras północnych. To również jego największy sukces w karierze. W sumie nasi maszerzy wywalczyli 4 krążki, 1 złoty, 1 srebrny i 2 brązowe, zajmując 9 miejsce w klasyfikacji medalowej wszystkich mistrzostw świata w psich zaprzęgach. To niezły wynik, lecz pamiętajmy, że w minionych latach w tej dyscyplinie sportu odnosiliśmy już znacznie większe sukcesy.

Wyniki z wyżej wymienionych mistrzostw: (1), (2) i (3).

Klasyfikacja medalowa MŚ w psich zaprzęgach

 1. Norwegia (9,7,7)
 2. Szwecja (6,4,6)
 3. Niemcy (4,5,0)
 4. Francja (4,2,2)
 5. Czechy (2,5,7)
 6. Finlandia (2,3,2)
 7. Słowacja (2,0,1)
 8. Włochy (1,1,4)
 9. Polska (1,1,2)
 10. Belgia (1,1,0)
 11. Hiszpania (1,0,1)
 12. Austria (1,0,0)
  Szwajcaria (1,0,0)
 13. Holandia (0,2,1)
 14. Litwa (0,1,1)
 15. W.Brytania (0,1,1)
 16. Argentyna (0,1,0)
  Estonia (0,1,0)

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

One thought on “Podsumowanie sezonu zimowego. Sukcesy w wyścigach psich zaprzęgów

 • Wspaniale. Gratulacje dla medalistów, ale i także tym, którym się nie powidło. Szkoda, że tego typu imprezy nie są pokazywane i transmitowane w mediach. Chętnie bym obejrzał Wiadomo, że trudno jest transmitować wyścig na 300km ósemką psów, ale chociaż migawki ze startu i mety.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>